PO-KL 2007-2013
Program Operacyjny – Kapitał Ludzki na lata 2007 – 2013
Program Operacyjny – Kapitał Ludzki na lata 2007 – 2013 stanowi odpowiedź na wyzwania, jakie przed państwami członkowskimi Unii Europejskiej, w tym również Polską, stawia odnowiona Strategia Lizbońska. Do wyzwań tych należą: uczynienie z Europy bardziej atrakcyjnego miejsca do lokowania inwestycji i podejmowania pracy, rozwijanie wiedzy i innowacji oraz tworzenie większej liczby trwałych miejsc pracy. Zgodnie z założeniami Strategii Lizbońskiej oraz celami polityki spójności krajów unijnych, rozwój kapitału ludzkiego i społecznego przyczynia się do pełniejszego wykorzystania zasobów pracy oraz wsparcia wzrostu konkurencyjności gospodarki.
Dążąc do efektywnego rozwoju zasobów ludzkich, Program będzie koncentrował wsparcie na następujących obszarach: zatrudnienie, edukacja, integracja społeczna, rozwój potencjału adaptacyjnego pracowników i przedsiębiorstw, a także zagadnienia związane z budową sprawnej i skutecznej administracji publicznej wszystkich szczebli i wdrażaniem zasady dobrego rządzenia.
Celem głównym Programu jest: wzrost zatrudnienia i spójności społecznej a do osiągnięcia tego celu przyczynia się realizacja sześciu celów strategicznych, do których należą:
- podniesienie poziomu aktywności zawodowej oraz zdolności do zatrudnienia osób bezrobotnych i biernych zawodowo,
- zmniejszenie obszarów wykluczenia społecznego,
- poprawa zdolności adaptacyjnych pracowników i przedsiębiorstw do zmian zachodzących w gospodarce,
- upowszechnienie edukacji społeczeństwa na każdym etapie kształcenia przy równoczesnym zwiększeniu jakości usług edukacyjnych i ich silniejszym powiązaniu z potrzebami gospodarki opartej na wiedzy,
- zwiększenie potencjału administracji publicznej w zakresie opracowywania polityk i świadczenia usług wysokiej jakości oraz wzmocnienie mechanizmów partnerstwa,
- wzrost spójności terytorialnej.
Program składa się z 10 Priorytetów, realizowanych zarówno na poziomie centralnym jak i regionalnym. W ramach komponentu centralnego środki zostaną przeznaczone przede wszystkim na wsparcie efektywności struktur i systemów instytucjonalnych, natomiast środki komponentu regionalnego zostaną w głównej mierze przeznaczone na wsparcie dla osób i grup społecznych.
Dotacje bezpośrednio refundujące poniesione przez przedsiębiorców wydatki związane z inwestycjami na przykład w budynki, nowe technologie czy maszyny i urządzenia nie będą stanowiły jedynej formy wsparcia w latach 2007 – 2013.
Projekty w ramach wymienionych powyżej priorytetów przeznaczone dla przedsiębiorców i ich pracowników będą realizowane przede wszystkim przez publiczne służby zatrudnienia, instytucje szkoleniowe, instytucje otoczenia biznesu oraz uczelnie wyższe. W ramach projektów pracownicy firm będą mogli uczestniczyć w różnego rodzaju spotkaniach informacyjnych, szkoleniach, warsztatach czy też studiach podyplomowych. Wsparcie przybierać będzie także formę usług informacyjnych i doradczych realizowanych przez wyspecjalizowane instytucje otoczenia biznesu na rzecz przedsiębiorstw.
Oferowane wsparcie dotyczyć będzie zagadnień takich na przykład jak: zarządzanie zasobami ludzkimi, księgowość i finanse, sprzedaż, marketing i negocjacje handlowe, eksport, transfer technologii i finansowanie innowacyjnych rozwiązań, systemy zarządzania jakością czy też nowoczesne techniki informacyjne i telekomunikacyjne.
Warto zwrócić uwagę, że zgodnie z założeniami część szkoleń realizowanych będzie przy pomocy technik nauczania na odległość czyli przy wykorzystaniu narzędzi e-learning’u. Ułatwi to z pewnością pracownikom polskich firm ukończenie potrzebnych im szkoleń bez konieczności opuszczania miejsca pracy w dogodnym dla nich czasie.
Polecamy, aby zainteresowani przedsiębiorcy śledzili strony internetowe znanych im instytucji otoczenia biznesu, które świadczą usługi informacyjne, doradcze i szkoleniowe na rzecz firm. Warto zaglądać na strony www uczelni wyższych, publicznych i prywatnych, gdyż one także realizować będą projekty (studia podyplomowe) skierowane do kadr polskich przedsiębiorstw. Na tych stronach przedsiębiorcy znajdą z pewnością informacje o projektach realizowanych na ich rzecz i współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego – Kapitał Ludzki na lata 2007-2013.
Polecamy serwisy informacyjne:
http://www.inwestycjawkadry.info.pl – baza danych ofert szkoleniowych
http://www.wup.poznan.pl – Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu
http://www.efs.gov.pl -portal informacyjny poświęcony programom operacyjnym współfinansowanym z Europejskiego Funduszu Społecznego