MIKROPOŻYCZKI dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą w województwie wielkopolskim !!!
Rozpoczął się nabór uczestników do projektu „Mikropożyczkowy Fundusz dla rozwoju Wielkopolski” w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Działanie 6.2 „Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia"
Odbiorcy
Odbiorcą ostatecznym wsparcia są osoby fizyczne zamierzające rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej (z wyłączeniem osób zarejestrowanych w Ewidencji Działalności Gospodarczej, Krajowym Rejestrze Sądowym, Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub prowadzących działalność na podstawie odrębnych przepisów (w tym m.in. działalność adwokacką, komorniczą lub oświatową) w okresie 12 miesięcy poprzedzających dzień przystąpienia do projektu).
Przeznaczenie pożyczki
Przeznaczeniem pożyczki może być dowolny cel gospodarczy. Pożyczkobiorca zobowiązany jest udokumentować potrzebę uzyskania pożyczki w zakresie swoich planów gospodarczych (związanych z założeniem działalności gospodarczej). Cel pożyczki musi być jasno i ściśle określony.
Przedstawiony wniosek o udzielenie pożyczki musi jednoznacznie wskazywać pozycje kosztowe, na jakie ma zostać wydatkowana pożyczka. W szczególności pożyczka może być przeznaczona na cele:
- inwestycyjne,
- obrotowe,
- inwestycyjno-obrotowe.
Kwota i okres umowy pożyczki
Maksymalna wielkość pożyczki wynosi 50.000 zł. Pożyczka może być przyznana na okres nie dłuższy niż 60 miesięcy. Z uwagi na charakter pożyczkobiorców oraz sprawność procesu monitoringu umów pożyczkowych, ustala się obligatoryjny, miesięczny cykl spłaty rat kapitałowych i odsetkowych. Możliwe jest, na wniosek pożyczkobiorcy, udzielenie karencji na spłatę rat kapitałowych w wymiarze maksymalnym 12 miesięcy. Udzielenie karencji jest uzależnione od oceny wniosku pożyczkowego i leży w gestii Pośrednika Finansowego. Pośrednik może w uzasadnionych przypadkach udzielić karencji krótszej niż wnioskowana lub odmówić jej udzielenia, jeśli oceni, iż karencja wpływa negatywnie na szanse spłaty pożyczki lub/i jej przeznaczenie zgodnie z założeniami wniosku. Karencja nie wstrzymuje biegu 12 miesięcy obowiązkowego utrzymania działalności przez pożyczkobiorcę.
Oprocentowanie
Pożyczki podlegają oprocentowaniu preferencyjnemu tj. ustalanemu poniżej stopy referencyjnej obliczanej przy zastosowaniu obowiązującej stopy bazowej oraz marży wyrażonej w punktach bazowych ustalanej w oparciu o Komunikat Komisji Europejskiej w sprawie zmiany metod ustalania stóp referencyjnych i dyskontowych (Dz. Urz. UE C 14 z 19.01.2008 r., str. 6), tj. poniżej 4,8% + marża do 4%.
Zabezpieczenie pożyczki
Pośrednik Finansowy ma obowiązek przyjęcia wiarygodnego zabezpieczenia udzielanej pożyczki. Zabezpieczeniem udzielanych pożyczek mogą być wszystkie stosowane zgodnie z prawem środki zabezpieczeń finansowych. Zabezpieczenie należności z tytułu pożyczki ustalane jest indywidualnie z każdym Pożyczkobiorcą w zależności od oceny stopnia ryzyka i może je stanowić:
- weksel in blanco (obligatoryjnie),
- oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji w formie aktu notarialnego, zgodnie z art. 777 kpc,
- przewłaszczenie rzeczy ruchomych na zabezpieczenie wraz z cesją praw z polisy ubezpieczenia,
- ustanowienie współwłasności rzeczy ruchomej oznaczonej co do tożsamości/gatunku wraz z cesją praw z polisy ubezpieczenia,
- hipoteka na nieruchomości wraz z cesją praw z polisy ubezpieczenia,
- poręczenie wg prawa cywilnego, wekslowego – w przypadku osoby fizycznej będącej poręczycielem, pozostającej w ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej wymagana jest zgoda i/lub poręczenie współmałżonka na zaciągnięcie pożyczki, jak też na udzielenie poręczenia,
- zastaw wraz z cesją praw z polisy ubezpieczenia
- poręczenie przez osoby trzecie,
- przewłaszczenie własności dóbr Pożyczkobiorcy lub dóbr innych osób,
- cesja z polisy ubezpieczeniowej,
- inne zabezpieczenie majątkowe.
Osoby zainteresowane udziałem w projekcie zobowiązane są do zapoznania się z:
Regulaminem uczestnictwa: http://www.unia.srem.com.pl/asp/pliki/pobierz/regulamin_uczestnictwa.pdf
Regulaminem pożyczek: http://www.unia.srem.com.pl/asp/pliki/pobierz/regulamin_uczestnictwa.pdf
oraz do złożenia formularza rekrutacyjnego i podpisania deklaracji uczestnictwa w projekcie.
I KROK – dokumenty rekrutacyjne do projektu:
Formularz rekrutacyjny: http://www.unia.srem.com.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&sub=0&subsub=0&menu=127&artykul=248&akcja=artykul
Deklaracja uczestnictwa w projekcie: http://www.unia.srem.com.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&sub=0&subsub=0&menu=127&artykul=248&akcja=artykul
Po zakwalifikowaniu do udziału w projekcie przystępujemy do wypełnienia wniosku o pożyczkę wraz z załącznikami.
II KROK – dokumenty do ubiegania się o pożyczkę do pobrania z www:
Wniosek o pożyczkę
Biznes Plan-część opisowa
Biznes Plan-część finansowa
Oświadczenie majątkowe
Oświadczenie o nie zaleganiu w US i ZUS
BIG-upoważnienie konsument
BIG-upoważnienie przedsiębiorca
Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis
WAŻNA INFORMACJA – UWAGA !
Zaleca się rejestrację działalności gospodarczej po otrzymaniu decyzji w sprawie udzielenia pożyczki. Działalność gospodarczą można zarejestrować najwcześniej po zakwalifikowaniu się do udziału w projekcie, a najpóźniej przed podpisaniem umowy o pożyczkę.
Kontakt do pośrednika finansowego:
Lider projektu:
Unia Gospodarcza Regionu Śremskiego – Śremski Ośrodek Wspierania Malej Przedsiębiorczości, ul. Okulickiego 3, 63-100 Śrem
- Milena Filipowska tel.: 698 074 659, 61 283 27 04, e-mail: [email protected]
- Renata Ławniczak tel.: 61 283 27 04, e-mail: [email protected]
Partnerzy projektu:
Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. w Koninie, ul. Zakładowa 4, 62-510 Konin, tel.: 63 245 30 95
- Monika Szymczak tel.: 691 724 269, 63 245 3095, e-mail: [email protected]
Cech Rzemiosł Różnych w Śremie, ul. Kolejowa 10, 63-100 Śrem
- Julita Słomińska tel.: 61 283 91 77