Jak zostać własnym szefem...

Za nami pierwsza część szkolenia - czyli jak założyć własną firmę

Wczoraj w Ośrodku Wspierania Przedsiębiorczości odbyło się pierwsze spotkanie warsztatowe z zakładania działalności gospodarczej. Spotkanie prowadził trener biznesu Jakub Grzelka. Uczestnicy pozyskiwali wiedzę dotyczącą zakładania i prowadzenia własnej firmy. Była mowa o prawdach i mitach dotyczących pracy na swój rachunek, o analizie rynku, którą warto wykonać zanim zarejestrujemy firmę, promocji i marketingu, o kodach PKD i innych aspektach związanych z rejestracją. Wykład przeplatały ćwiczenia m.in. z wypełniania formularza zgłoszeniowego do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Na zakończenie dyrektor Ośrodka Lidia Lewandowska poinformowała zebranych o możliwościach pozyskania środków na rozpoczęcie i rozwój działalności gospodarczej.

A już dzisiaj druga część szkolenia pod hasłem „Zostań swoim szefem”. Dzisiejsze spotkanie poświęcone finansom w firmie poprowadzi Alicja Dylawerska, dyplomowana księgowa, członkini Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Będzie mowa m.in. o formach opodatkowania, podatku VAT, ubezpieczeniach i preferencjach dla nowo otwieranych firm.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy. Początek o godz. 16.00 w siedzibie Ośrodka Wspierania Przedsiębiorczości w Kościanie.


Za nami również druga część szkolenia - wszystko o podatkach i składkach ZUS w firmie

W czwartek, w naszym Ośrodku odbyła się druga część szkolenia pod hasłem „Zostań swoim szefem”. Tym razem rozmawialiśmy o finansowych aspektach prowadzenia własnej działalności. Szkolenie prowadziła Alicja Dylawerska, przybliżyła ona uczestnikom spotkania możliwe formy prowadzenia działalności oraz podatkowe i składkowe obowiązki przedsiębiorcy.

Spotkanie zdominowały zagadnienia dotyczące jednoosobowych działalności gospodarczych, bo to one znajdowały się w kręgu zainteresowań odbiorców. Szczegółowo omówione zostały formy opodatkowania: rozliczenie na zasadach ogólnych, podatek liniowy, ryczałt i karta podatkowa. Uczestnicy poznali wady i zalety poszczególnych form, poznali różnice pomiędzy nimi, dowiedzieli się kto i kiedy może korzystać z poszczególnych wariantów, tak by wybrana opcja była najbardziej optymalna

Następnie poznawaliśmy różnicę pomiędzy podatkiem dochodowym i podatkiem VAT od towarów i usług. Prowadząca wyjaśniła kto i w jakich sytuacjach musi być płatnikiem VAT, a kiedy nie jest to konieczne, wskazując jednocześnie zarówno plusy jak i minusy bycia VAT-owcem.

Kolejnym zagadnieniem szczegółowo omówionym na szkoleniu były składki na ubezpieczenia ZUS. Przyszli przedsiębiorcy dowiedzieli się jakie składki i w jakiej wysokości będą zobowiązani odprowadzać, które z nich są dobrowolne i z jakich preferencji mogą korzystać osoby, które rozpoczynają działalność gospodarczą.

Na zakończenie każdy uczestnik mógł skorzystać z indywidualnej, bezpłatnej konsultacji. Była to doskonała okazja, by porozmawiać o swoim pomyśle na biznes, dopytać o nurtujące zagadnienia z zakresu finansów w firmie i lepiej przygotować się do roli przyszłego przedsiębiorcy.

Wszystkim obecnym dziękujemy za udział w szkoleniu, a prowadzącym za ogromną porcję wiedzy przekazanej w przystępny i przejrzysty sposób.

Ośrodek Wspierania 
Przedsiębiorczości w Kościanie

PARTNERZY
PUP
SFPK
WARP
Agencja Rozwoju Regionalnego
OCWP
KIDP
Polska Fundacja Przedsiębiorczości
Fundusz rozwoju i promocji
US
Centrum PISOP
K-SSSE